Aloe vera kasulik mõju tervisele

Kõigepealt sai Aloe Vera ekstrakt tuntuks kui naha kiire tervendaja. Aaloele omistatakse kollageeni taastavaid, põletusi ravivaid ning kortsude teket ärahoidvaid omadusi. Aaloe on võimas mürkide neutraliseerija, antiseptik ning närvisüsteemi toniseerija. Aaloe tugevdab ka immuunsüsteemi ning ta on viirusvastane aine. Uuringud on tõestanud, et Aloe Vera lisamine menüüsse parandab seedimist. Kuna Aloe Vera on üldine tervise toniseerija, toob selle igapäevane sissevõtmine ainult kasu.

Aloe Vera ja ajalugu

Sajandeid on Aloe Vera’le viidatud kui „esmaabitaimele”. Arstid ja ravitsejad on juba enam kui 4000 aastat ülistanud seda kui rahustavat ja antiseptilist taime.

Kaks tuhat aastat pidas Kleopatra geeli nooruse allikaks ning kasutas seda, et kaitsta nahka Egiptuse päikese rünnakute eest. Isegi Piiblis on mainitud Aloe Vera väärtust.

Tänapäevani nimetatakse Aloe Vera’t sanskriti keeles Kumariks ehk jumalannaks, kuna paljud Ida-India naised kasutavad seda iga päev ilu hoidmiseks ning vananemistunnustega võitlemiseks. Ka praegu kasutatakse Aloe Vera’t laialdaselt põletuste ja haavade ravimisel.

Öledakse, et templirüütlite pikaealisuse saladuseks oli Jeruusalemma eliksiir, mis koosnes aaloelehtede sisust, kanepist ja palmiveinist. Kaheksa sajandit hiljem õppis Napoleoni armee peakirurg Dominique Larry aaloe häid omadusi tundma, kui ta oli haavade imepärase paranemise tunnistajaks.

1953. aastal viis USA Aatomienergia Komisjon läbi eksperimente beetakiirgusega (sama kiirgus, mis tuumarelvades). Pärast kuudepikkust testimist leiti, et Aloe Vera kiirendas kahjustuste paranemist nii degeneratiivses kui reparatiivses faasis, andes täieliku paranemise juba kahe kuuga.

Aloe Vera ja paranemine

Edasise uurimise järgselt teatas USA Ravimiamet (FDA) 1959. aastal: asja üle vaadates leidis FDA, et Aloe Vera soodustab nahakoe taastumist.

Aloe Vera’t peetakse taimeks, millel on mitmeid inimesele kasulikke omadusi. Kahjuks on paljusid neist headest toimetest raske trükitult esitada, kuna see oleks vastuolus Meditsiinilise Reguleeriva Nõukogu arusaamadega meditsiiniliste väidete avaldamisest. Millegipärast lubatakse nt hommikusöögihelveste puhul väita, et need ennetavad südamehaigusi, kuid selle hämmastava taime mõju kohta seda ei lubata. Sellest hoolimata on Aloe Vera efektiivsuse hindamiseks teatud haiguste puhul tehtud mitmeid uuringuid.

Näidisuuring

Haavandilise koliidi kliiniline uuring

Forever Living Products teatab Inglismaal läbi viidud uuringu positiivsetest tulemustest, kus Aloe Vera’t esmakordselt kasutati haavandilise koliidi ravis.

Forever Living Products (FLP), Inglismaa juhtiv Aloe Vera toodete pakkuja on teatanud randomiseeritud platseebokontrollitud topeltpimekatsest, kus haavandilist koliiti raviti taimsete vahenditega, kasutades selleks Aloe Vera mahla.

Uuringus osales 44 patsienti, kellel oli raske põletikuline soolehaigus – haavandiline koliit. Katse oli mõeldud Aloe Vera toimete uurimiseks (antud juhul kasutati ettevõtte Forever Living Products Aloe Vera mahla) selle potentsiaalselt eluohtliku haiguse puhul. See kavandati randomiseeritud platseebokontrollitud topeltpimekatsena, st nii ravimit välja kirjutav(ad) arst(id) kui ka patsient (patsiendid) ei teadnud, kas nad kasutavad Aloe Vera geeli või platseebot. Uuringus, mille algatas Dr. David Rampton, Londoni Kuningliku Haigla Gastroenteroloogia osakonna juhataja, osalesid vabatahtlikena kahes suurimas ülikoolihaiglas, Londoni Kuninglikus Haiglas Lambethis ja John Radcliffe’i Haiglas Oxfordis olevad patsiendid.

Professor Ramptoni järeldus oli:

“Aloe Vera sissevõtmine 4 nädala jooksul annab kliinilise vastuse sagedamini kui platseebo ning see pidurdab ka haiguse histoloogilist aktiivsust (histoloogiline aktiivsus tähendab seda, mida nähakse mikroskoobi all, kui uuritakse biopsiamaterjali), samuti on see ohutu. Sellised julgustavad tulemused lubavad arvata, et Aloe Vera mahla terapeutiline potentsiaal põletikulise soolehaiguse puhul on garanteeritud.”

Uuring lõpetati jaanuaris 2004 ning tulemuste mõõtmiseks kasutati kolme erinevat kriteeriumi. Keskmiselt 38% Aloe Vera mahla saanud patsiendid kogesid kliinilist paranemist, platseebogrupis koges sama 8% patsientidest.

Endine perearst ning praegune FLP Nõuandekogu meditsiinikonsultant Dr. Peter Atherton kommenteeris katse tulemusi järgmiselt:

“Minu arvates on see äärmiselt oluline uuring, kuna see on esimene randomiseeritud platseebokontrollitud kliiniline uuring, mis uurib haavandilise koliidi taimse ravi võimalusi. Selle olulisust toetab ka tõsiasi, et uuring kanti ette Briti Gastroenteroloogide Seltsi viimasel aastakoosolekul.

Siiski alustati uuringuga juba ammu – esimest tulemuslikku kliinilist uuringut alustati juba 1998. aastal. Mul on nüüd hea meel teatada, et viimaks on sellel uuringul positiivsed tulemused.

Esmakordselt kohtasin Dr David Ramptonit, selle uuringu käivitajat detsembris 1997. Tookord oli ta vanemkonsultant, nüüd aga juba Londoni Kuningliku Haigla Gastroenteroloogia osakonna professor. Tema huvi FLP Aloe Vera mahla vastu tekkis siis, kui see andis väga hea tulemuse tema tütre psoriaasi ravis. Ilmselt oli ta hämmastava paranemise tunnistajaks pärast seda, kui tema tütar oli hakanud meie tooteid kasutama. Kuna psoriaas on tingitud immuunsüsteemi kõrvalekalletest, oletas ta, et Aloe Vera võib toimida ka teiste immuunsüsteemi kõrvalekalletest tingitud haiguste, nt autoimmuunse haiguse haavandilise koliidi puhul, mil organism hakkab iseennast ründama. Seega oli meil kaastöötajaks tavameditsiini spetsialist, kes oli valmis hindama ühte alternatiivset ravimeetodit viisil, mis teeks selle aktsepteeritavaks ka suuremale meditsiiniringkonnale. Oleks vaid kõik spetsialisid nii avatud meeltega.

Tol ajal tekitas minus frustratsiooni, see, et püüdsin edutult oma kolleege meditsiini ajal veenda Aloe Vera’t uurima. Te võite vaid kujutleda mu rõõmu ja üllatust, kui see arst mulle helistas ning palus minu abi kliinilise uuringu kavandamisel – loomulikult olin nõus!”

Selle uuringu ebatavalise olemuse tõttu kutsuti uuringu tulemusi Briti Gastroenteroloogide Seltsi aastakoosolekule Glasgows 23. märtsil 2004 ja seejärel Ameerika Gastroenteroloogide Assotsiatsiooni koosolekule New Orleansis mais 2004 ette kandma Dr. Louise Langmead. Uuring on avaldatud meditsiiniajakirjas “Alimentary Pharmacology and Therapeutics 2004 Apr;19(7):739-47”. Selgelt on väljendatud, et uuringus kasutatud Aloe Vera mahla tootjaks on Forever Living Products.

Bob Parker, ettevõtte Forever Living Products UK tegevdirektor lisab: “Praegu ootame huviga veelgi suurema uuringu tulemusi, kus uuritakse meie Aloe Vera mahla mõju soole ärritussündroomile (IBS). Seda viiakse läbi Walesis Swanseas asuva Morristoni Haigla kirurgiaosakonnas. Ja jälle – ka see on esimene sedalaadi kliiniline uuring, mida Ühendkuningriigis läbi viiakse.”

Patrick Holford
Optimaalse Toitumise Instituudi (Institute for Optimum Nutrition, ION) asutaja
(Väljavõte: „Metro Magazine”, august 2000)

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun